Кір є вкрай заразною тяжкою хворобою вірусного походження. До впровадження вакцинації в 1968 році для профілактики кору в нашій країні, в середині 20 століття майже кожна людина хворіла на цю інфекцію.

Епідемії кору повторювалися з інтервалами у 3-5 років. Кожного року в світі реєструвалося приблизно 130 мільйонів випадків та до 4 мільйонів смертей.

Після впровадження вакцинації проти кору захворюваність зменшилася у десятки, а в деяких країнах в тисячі разів.

На сьогодні захворюваність на кір в Україні характеризується періодичними підйомами і спадами, так як рівень імунітету проти кору у населення ще не достатньо високий. З 2017 року до теперішнього часу реєструється підвищена захворюваність на кір.

Кір – це надзвичайно заразне інфекційне вірусне захворювання, 9 з 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Вірус кору (ілюстрація — прес-служба CDC)

Збудник кору передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом, він мало стійкий у навколишньому середовищі. Захворюваність особливо зростає у зимові та весняні місяці. Хвороба вражає людей будь якого віку. Джерелом є тільки хвора людина.

Після потрапляння вірусу в організм до появи перших ознак хвороби проходить від 9 до 17 днів. Основними клінічними проявами хвороби є гарячка, катаральні явища, висипка на шкірних покровах, яка характеризується етапністю висипання, та слизових оболонках щік. Захворювання на кір може мати важкий перебіг і призвести до пневмонії, отиту, енцефаліту тощо. У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції.

Захворювання на кір особливо небезпечно для вагітних жінок, воно може спровокувати викидень або патологічні зміни у розвитку дитини.

Так як кір відноситься до числа інфекцій з дуже легким крапельним механізмом передачі і масовою сприйнятливістю, то рівень її захворюваності знаходиться у прямій залежності від кількості не вакцинованих осіб.

Єдиний надійний захист від кору – вакцинація! Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації серед населення досягав 95-98%.